דף ראשי עבודות אלומיניום משכנתאות פרסם כאן! ספק אבן ושיש יצירת קשר
בניית מרפסות תלויות פרסם כאן! שלד וגמר אומדן עליות בנייה מאמרים בענף הבניה הוסף מכרז
לפי ח.פ./ת.ז. לפי אימייל

"הפסקנו אשראי למלונות ולמשרדים — יש קומות שלמות ריקות במגדלים"

מחזיקי האג"ח שמו ברקס לפתאל: לא השיג רוב דרוש להסדר חוב שהציע

ליצמן משיב לראש העיר שמתנגד לשכונות לחרדים: "זורע פחד לצורך יחסי ציבור"

ליצמן: "עובדים על תוכנית לאומית ארוכת טווח לשוק הדיור"

מגה אור ומשפחת וייל יקימו מרכז תעשייתי ליד בית שמש בהשקעה של כחצי מיליארד שקל

חרף משבר הקורונה: התייקרות של 1.1% בארנונה לעסקים ומגורים ב-2021

מחירי הבתים בבריטניה עשויים לרדת ב-12%

כלל ביטוח משקיעה בקבוצת רכישה שמקימה שני מגדלים בבת ים

המאבק הראשון של דרעי: לשמור על הוועדה שתאפשר בנייה מואצת לחרדים

בזמן שערוץ 13 מושתק, בעליו מחכה להטבה של מאות מיליוני שקלים מהמדינה

עסקת השבוע: הבית שנמכר ב-1.7 מיליון שקל לאחר סיור וירטואלי וביקור עם כפפות ומסכה

מה שווה מנהטן בלי מיליוני בני אדם ברחובות?

העיר שבה נמכרה דירת 4 חדרים בפחות ממיליון שקל

שיפוץ חלומי תוך 30 יום: אפילו המטבח שינה מיקום

"לא היה פה כלום. עברנו בגלל הפנטהאוז ותוכנית חלומית, כולל כביש שבזכותו מדלגים על פקקים עצומים"

"כדי להרשות לעצמי לגור כאן, אני נאלץ לעבוד 4 ימים בשבוע בתל אביב"

"חייבים עיר חרדית חדשה במרכז הארץ"

החברה שטסה לשווי של 10 מיליארד דולר - ואיש העסקים שארז הכל ועזב ללוס אנג'לס

אלוני חץ: אין אינדיקציה לירידת שווי הנדל"ן נכון לסוף מארס

ענייה, יקרה וחולמת על תושבי חוץ: הכישלון של ירושלים
 דף ראשי > מאמרים
מאמרים

מדפים ופתרונות אחסון לחדר נקי

 

בשנים האחרונות חל גידול משמעותי מאוד במספרם של החדרים הנקיים בישראל. אם בתחילת הדרך רק בחיל האוויר ובתעשייה האווירית היו חדרים כאלה, ומי שבנה אותם היו אמריקאים שכן בארץ עדיין לא היה את הידע הדרוש, הרי שבמאה ה-21 הצורך בחדר שמספר החלקיקים בו נמוך במיוחד רלוונטי גם לתעשיית האלקטרוניקה, למפעלי תרופות ואפילו בתעשיות המזון והפלסטיקה מוקמים חדרים סטריליים.

הקמת חדר נקי מחייבת תשומת לב לפרטים רבים, וכך גם התפעול השוטף שלו – ובפרט בחירת המדפים ועגלות השירות שנכנסות אליו. בעמוד זה תמצאו מידע על הקמתם של חדרים נקיים ומציאת פתרונות האחסון והשינוע המתאימים להם.

על מה חשוב להקפיד בחדרים נקיים?


חדר נקי הוא כאמור חדר שמספר החלקיקים בו נמוך ולמעשה קרוב לאפס. המטרה היא להבטיח ייצור תקין לחלוטין, שכן כשלמשל מרכיבים שבבים, אפילו גרגרון אבק זעיר עלול לפגוע בהם, וכך הדבר גם בתעשיות רגישות אחרות לרבות תרופות, מזון ועוד.

על-מנת להגיע לרמת החלקיקים המזערית ההקמה שלהם מבוססת על חומרים שקל לנקות אותם כמו אלומיניום, פורמייקה ונירוסטה, ולעומת זאת הבטון והטיח הם כלל לא אופציה. דגש נוסף הוא התקנת מערכת בקרת אקלים שמאפשרת לסנן את האוויר, לשמור על טמפרטורה מדויקת להפליא וגם על רמת הלחות הרצויה (ברמת דיוק גבוהה מאוד). כמו כן נדרשת הקפדה על לחץ אוויר חיובי, ולשם כך מוכנסת לחדר כמות גדולה יותר של אוויר מכפי שיוצאת ממנו, בתדירות שיכולה להגיע גם ל-10 פעמים בכל שעה. באופן כללי האוויר מבוקר ומנוטר כדי שניתן יהיה לדעת בוודאות שכל תהליך ייצור מתנהל באופן מושלם.

התכנון המפורט שמחייב כמובן מקצועיות רבה, הבנייה שמתנהל בקצב איטי ובזהירות מרבית, הצורך בחומרים מתקדמים והמערכות המורכבות הופכות את עלותם של החדרים הנקיים לגבוהה למדי – בין 10,000 ש”ח ל-20,000 ש”ח למ”ר. באופן טבעי אחרי השקעה כל-כך משמעותית, כדאי להקפיד על התנהלות מושכלת – ולבחור נכון פתרונות אחסון, עגלות שירות שמכניסות פריטים לחדר הנקי וכו’.

איזה מדפים מתאימים לחדרים נקיים?


פתרונות מידוף לחדרים נקיים מורכבים ממדפי רשת. החומר שממנו עשוי המדף הוא פלדה, ובנוסף ישנו ציפוי כרום שמבטיח עמידות מרבית ביחס לקורוזיה. היתרון העיקרי של מדפי הרשת הוא האוורור שלהם, כך שלא מצטבר עליהם אבק או לכלוך, שכמובן אין להם מקום בחדר שחייב להיות נקי ובעצם סטרילי.

איכות חשובה נוספת של מדפים אלה שהופכת אותם אידיאליים לשימוש בחדר נקי היא היותם אנטי סטטיים. כמו כן מדובר בפתרון מודולרי שמאפשר מקסימום גמישות והתאמת פתרונות אחסון לצרכים המשתנים. גובה המדפים נע בין 160 ס”מ ל-280 ס”מ, האורך הוא 60 עד 180 ס”מ (בכפולות של 6 אינץ’), ולגבי העומק תוכלו לבחור בין מספר אפשרויות בטווח שבין 35.5 ס”מ ל-61 ס”מ (כמו כן ניתן להזמין מדפים בממדים ספציפיים).

איזה ציוד אפשר להכניס לחדר נקי?

תפעול חדר נקי מחייב כאמור תשומת לב מלאה לכל הפריטים שרוצים להכניס אליו – כולל מטליות, חומרי ניקוי ותוכלו למצוא אפילו ציוד משרדי ייעודי לחדרים נקיים.
שינוע לחדר נקי מתבצע באמצעות עגלות שירות מתאימות, ובפרט חשוב שהן יהיו אנטי סטטיות. תכונה זו של עגלת שירות קריטית במיוחד בתעשיית האלקטרוניקה, שכן חשמל סטטי עלול לפגוע באופן חמור בכל רכיב שמיוצר במפעל ובמכשירים השונים שנמצאים בחדרים הנקיים.

עגלה אנטי סטטית כוללת מדפי רשת עשויים פלדה עם ציפוי של כרום באיכות גבוהה. מטרת ציפוי הכרום היא כאמור להבטיח מקסימום עמידות ביחס לחלודה, כך שהעגלה גם תישמר סטרילית וגם תשמש אתכם במשך שנים רבות. העובדה שמדובר במדפי רשת הופכת את העגלה למאווררת היטב, וגם זו תכונה חשובה לחדרים נקיים.

ניתן להזמין עגלה אנטי סטטית בכל מידה שתרצו ועם כל מספר קומות שמתאים לצרכים הספציפיים שלכם (כשאת גובה המדפים ניתן לכוונן). המידות הסטנדרטיות של האורך הן החל מ-24 אינץ’ (61.5 ס”מ) ועד 72 אינץ’ (184 ס”מ) ואילו העומקים האפשריים הם 14 אינץ’, 18 אינץ’, 21 אינץ’ ו-24 אינץ’ (35.8 ס”מ / 45.5 ס”מ / 53.7 ס”מ / 61.5 ס”מ).

ניתן להוסיף לכל עגלת שירות גם ידיות, גלגלים ומעקה – שגם הם מותאמים לשימוש בחדרים נקיים. © בונים אונליין בע"מ כל הזכויות שמורות. רחוב י.ל.פרץ 32 חיפה 330610 טל': 04-8510510 , פקס: 04-8511042 אימייל: info@bonimonline.co.il
בניית אתרים ושיווק באינטרנט